Wyjątkowe urodziny Chopina odbyły się w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się młody, utalentowany artysta Szymon Nehring, pierwszy Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. „Wieczór z Chopinem” odbył się 1 marca. Wydarzenie związane było z 213 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii.
Szymon Nehring urodził się 29 września 1995 roku w Krakowie. Tam też rozpoczęła się jego muzyczna droga, gdzie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Ukończył też Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. W latach 2017-2019 studiował na Uniwersytecie Yale. Od 2008r. jest stypendystą Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, a od 2010 Fundacji „Pro Musica Bona” oraz stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 został laureatem stypendium Krystiana Zimermana. Ponadto w 2014 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 r. zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Występował z większością orkiestr w Polsce, ale też z wieloma zagranicznymi – Izraela, Brambergu, Marsylii, Hartford czy Calgary. Artysta wystąpił między innymi w takich salach koncertowych jak: Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, Herkuessaal i Prinzregententheater w Monachium, a jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii „Album roku recital solowy”, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty: Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego, a także Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858). W 2019 r. Szymon Nehring został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Tonhalle-Orchester Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. W czasie koncertu w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej zgromadzeni mogli usłyszeć: Nocturne op. 27 No. 2, Scherzo op. 54, Mazurkas op. 56, Andante Spianato and Grande Polonaise op. 22, Berceuse op. 57.
– Urodziny Fryderyka Chopina na stałe wpisały się już w kalendarz imprez organizowanych przez PCAS – mówiła dyrektor placówki, Dorota Ignasiak. – Bardzo cieszy fakt, że wydarzenie po raz kolejny zgromadziło tak wiele osób, przyszło dużo młodzieży, a także rodziny z dziećmi, co znaczy, że muzyka naszego najwybitniejszego kompozytora łączy pokolenia, a sam koncert jest okazją do wspólnego spędzenia czasu. Po raz kolejny zaprosiliśmy wybitnego pianistę młodego pokolenia, tym razem jest to Szymon Nehring, który ma na koncie wiele prestiżowych nagród na festiwalach na całym świecie oraz występów w największych halach koncertowych. Ponieważ urodziny Chopina datuje się na 1 marca, kiedy to obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, traktujemy to wydarzenie również w kontekście patriotycznym, bowiem muzyka Chopina łączyła Polaków w okresie braku państwowości i zagrzewała do walki w czasie powstania listopadowego. Koncert jest też zatem pięknym ukoronowaniem naszych dzisiejszych uroczystości.
W rolę konferansjera podczas wydarzenia wcieliła się p. Renata Walesińska, nauczycielka teorii i fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie, która przybliżyła słuchaczom sylwetkę zarówno Chopina, jak i młodego artysty, a także przedstawiła program koncertu. Wydarzenie opieką artystyczną otoczyła firma Yamacha, która udostępniła bezpłatnie jeden z największych modeli fortepianów koncertowych. Za uznanie wyrażone owacjami na stojąco Szymon Nehring podziękował publiczności dwukrotnym bisem.
Po koncercie można było porozmawiać z artystą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.